Pokochaj saunowanie! :)

czwartek, 1 sierpnia 2013

Coraz częściej spotyka się sauny w fitness klubach, na basenach. Są w każdym aquaparku. Dla ludzi w Polsce to jednak ciągle nowość i niestety nie każdy wie, jak prawidłowo z sauny korzystać.

Po raz pierwszy byłam w saunie, gdy miałam 15 lat. Do dziś mi się nie znudziło. :) Mam swoje ulubione saunarium w górach, w którym byłam już kilkadziesiąt razy i każdemu serdecznie je polecam. Tam nauczyłam się prawidłowego korzystania z saun i dobrego zachowania w saunie.

Sauna to mój sposób na głęboki relaks i wyciszenie. W zimie rozgrzewa, latem odświeża, dodaje wigoru. Pobyt w saunie daje odporność przeziębieniową na okrągły tydzień. Sprawdzone!

Dzisiaj zapraszam Was na kompleksowy przewodnik po saunowaniu.

Opiszę jakie są rodzaje saun, jak z nich korzystać, jakie zasady dobrego zachowania obowiązują w saunach, czym są rytuały naparzania i jak przebiegają.... mam nadzieję, że nie pominę żadnych istotnych informacji :)

Jakie są rodzaje saun i czym się od siebie różnią?
  • Sauna fińska - sucha
Ach ten zapach sosnowych desek... To sauna o najwyższej temperaturze (po polewaniu kamieni wodą dochodzi aż do 100° C) i niskiej wilgotności powietrza (stąd nazwa sauna sucha). W takiej saunie odbywają się najczęściej rytuały saunowe, które opiszę poniżej. :)
Sauna sucha w Pensjonacie Burkaty w Białce Tatrzańskiej
A tak wygląda klasyczny saunowy piec :) Kamienie na piecu polewa się wodą, często z dodatkiem zapachowym.
Sauna sucha- Terma Białka w Białce Tatrzańskiej

  • Sauna parowa (łaźnia rzymska) to sauna, w której nie trzeba się wstydzić na golasa ;) Wewnątrz jest mnóstwo pary wytwarzanej przez parownik. W takiej saunie nie ma bowiem pieca. Czasem wraz z parą dozowane są olejki do aromaterapii. W saunie parowej panuje temperatura około 40- 50° C i wilgotność nawet do 100%. :) Pobyt w takiej saunie jest ciekawym doświadczeniem dla zmysłów. Zawaważyłam, że niektórzy nie czują się dobrze w takich ilościach pary i zaczynają w tej saunie kaszleć.
Piękna sauna parowa w Pensjonacie Burkaty w Białce Tatrzańskiej
Wnętrze sauny parowej może być bardzo różne, zazwyczaj są to najbardziej atrakcyjne wizualnie sauny. Efektu dopełnia nastrojowe oświetlenie, niekiedy zmieniające kolory. Kocham koloroterapię w saunie :)
Łaźnia Parowa w Saunarium Terma Białka w Białce Tatrzańskiej


  • Sauna na podczerwień (Infrared, Infrasauna) to w zasadzie nie do końca sauna ;) Jest to najczęściej wolnostojąca kabina jedno- lub dwuosobowa w której umieszczone są promienniki podczerwieni (nie ma pieca). Znajdziemy je w niektórych klubach fitness, gabinetach kosmetycznych, SPA i hotelach. Pobyt w takiej saunie jest baaardzo przyjemny. Temperatura nie jest bardzo wysoka (do 60 stopni celsjusza), dlatego można w niej spędzić 30-40 minut i dopiero po tym schłodzić się pod prysznicem i odpocząć. Podobno podczas 30 minutowego seansu w takiej saunie spalamy aż do 800 kcal!

Wskazania i przeciwskazania oraz porównanie temperatur w saunach znajdziecie np. tu na Wikipedii.

Jak się przygotować na pobyt w saunie?
Do wizyty w saunie nie trzeba się jakoś szczególnie przygotowywać. Na pewno nie można być ani przejedzonym, ani wygłodzonym. Nie polecam też korzystania z sauny po alkoholu. Można się źle poczuć.

Co należy zabrać ze sobą do sauny?
Zestaw minimum to: klapki, ręcznik, żel pod prysznic, woda mineralna. Oraz pareo, jeśli nie jest wypożyczane w Saunarium.
Zestaw rozszerzony: To co powyżej, plus maseczka do włosów, kremy, balsamy- cokolwiek mam ochotę zaaplikować po saunie.

Jak korzystać z sauny krok po kroku?
1. Rozbieramy się do naga i bierzemy prysznic, myjemy ciało. Wycieramy się do sucha, ponieważ do sauny nie powinno się wchodzić z mokrą skórą.

2. W saunarium warto mieć ze sobą ręcznik oraz pareo (dla nieśmiałych). Do sauny wchodzimy boso, bez klapek, które zostawiamy przed wejściem. W suchych saunach na deskach siadamy NA RĘCZNIKU! Całe ciało, które ma kontakt z deskami, musi się znajdować na ręczniku. W mokrych saunach siadamy gołą pupą, na kamiennej lub wyłożonej kafelkami ławeczce, którą możemy najpierw spłukać wodem z węża znajdującego się zazwyczaj przy wejściu.

Wchodząc do sauny mówimy "Dzień dobry", a wychodząc "Dziękuję" lub "Do widzenia". Należy sprawnie wchodzić i wychodzić, by drzwi do sauny nie były otwarte i sauna się nie wietrzyła. Jeśli już wchodzisz do sauny, to posiedź w niej chociaż 5 minut. Osoby kursujące w tę i z powrotem bardzo irytują saunujących. Podczas pobytu w saunie nie należy rozmawiać. Sauna to miejsce relaksu, w którym przebywamy w ciszy.

3. Po wyjściu z sauny od razu idziemy pod prysznic. Schładzanie ciała należy rozpocząć od stóp i stopniowo kierować się w górę. Nie wolno zaczynać schładzania od zamoczenia głowy, może się to dla nas bardzo nieprzyjemnie skończyć. Po prysznicu można wejść do basenu lub położyć się na kilka-kilkanaście minut na leżaku i odpocząć.

Korzystanie z sauny nazywa się "kąpielami". Każda kąpiel ma 3 etapy:
Faza nagrzewania (czyli siedzenie w saunie) trwa od kilku do ok. 20 minut
Faza schładzania (wskakujemy pod zimny prysznic) trwa około minuty
Faza wypoczynku (chillout na leżaczku lub w basenie) trwa od kilku do ok. 20 minut

Na czym polega Rytuał saunowy / Seans naparzania / Aufguss ?

W najlepszych saunariach organizowane są tzw. seanse naparzania.
Saunamajster w akcji / Saunarium Aquadrom w Rudzie Śląskiej
To kilkunastominutowe (zazwyczaj 9-12 minut) spotkanie w saunie, podczas którego pracownik sauny (mistrz saunowy, saunamajster) prowadzi dla zgromadzonych saunowiczów seans polegający na polaniu kamieni na piecu wodą z zapachem (zapachy są przeróżne, od drzewa sandałowego, przez zapachy owoców i ziół, po czekoladowy). Po polaniu Saunamajster rozprowadza gorące powietrze po wnętrzu sauny za pomocą ręcznika lub ogromnego wachlarza. Dla uczestników jest to odczuwalne jako błogie, ciepłe fale rozchodzące się po ciele.

Podczas seansu najlepiej oddychać przez usta, co jest trudne przy pięknych zapachach, którymi saunamajster polewa piec :D Gdy po kolejnym polaniu kamieni powietrze jest dla nas zbyt gorące, by normalnie oddychać, wystarczy złożyć dłonie w "maseczkę" i zakryć nimi usta i nos.

Wchodząc na seans można zająć dowolne miejsce w saunie. Należy jednak pamiętać, że im wyżej, tym bardziej będzie gorąco. Początkującym zdecydowanie polecam najniższą ławkę. Na niektórych seansach saunamajstrzy proszą o to, by nie siadać na dolnych półkach, lecz wyżej. Wtedy jest naprawdę gorąco!

Po wyjściu z seansu należy natychmiast skierować się pod prysznic. Instrukcja schładzania ciała została podana powyżej, w akapicie "Jak korzystać z sauny krok po kroku".


Jakie są rodzaje seansów saunowych?

Rytuały saunowe mają różny przebieg. Zależą od pomysłów i inwencji saunamajstra. Oto kilka z nich. Na pewno są jeszcze inne "scenariusze" seansów, ja opisałam tylko takie, w których miałam okazję uczestniczyć:
  • seanse zapachowe
Seans zapachowy polega na trzy- lub czterokrotnym polaniu pieca wodą z zapachem. Po każdym polaniu saunamajster sięga po ręcznik lub wachlarz i umiejętnymi ruchami rozprowadza gorące powietrze po saunie.

  • seanse z peelingiem lub maseczką (miodową, jogurtową, owocową)
To seans zapachowy wzbogacony o zastosowanie zabiegu pielęgnacyjnego. W trakcie seansu, np. po drugim polaniu, saunamajster wręcza chętnym uczestnikom kosmetyk, którym można natrzeć ciało. Po aplikacji kosmetyku następuje jeszcze jedno lub 2 polania pieca.
  • seanse z owocami lub warzywami 
To seans zapachowy, w trakcie którego saunamajster częstuje uczestników zimnymi owocami lub warzywami.

Jeden z najciekawszych seansów, na których byłam, a który nie mieści się w powyższych kategorii to Seans Alpejski. Można go określić jako seans zapachowy z dodatkowymi atrakcjami. :)
Zaczęło się niewinnie. Saunamajster polał kamienie wodą z zapachem ziół (eukaliptus, mięta...), po czym rozpoczął wywijanie ręcznikiem. Po kolejnym polaniu rzucił na piec kryształki mentolu, które przy zetknięciu z piecem zapaliły się :) Przez kilka sekund kamienie na piecu płonęły pięknym ogniem. Co więcej, przed ostatnim polaniem saunamajster zaczął rzucać w nas lodem :D Resztę lodu wręczył chętnym, by mogli nim natrzeć swoje ciała. Po tym wywijał po raz ostatni ręcznikiem. Doznanie gorąca jest podczas takiego seansu niezwykle intensywne. Mięta, mentol i lód potęgują odczucie gorąca.

Co, jeśli wstydzę się nagości w saunie?

"Na zachodzie" nagość w saunie to absolutna normalka. W Polsce przeważają wstydliwi :) W żadnym wypadku nie wybieraj się jednak do sauny w kostiumie kąpielowym. W gorącej temperaturze kostium będzie śmierdział, a ty możesz odparzyć sobie skórę.
 Zamiast tego postaw na przewiewne pareo. Można je kupić już za około 30 zł (wpisz w wyszukiwarkę 'pareo do sauny') lub wypożyczyć w saunarium.

Nie martw się na zapas innymi saunowiczami. W saunie obowiązuje podobnie jak w windzie zasada grzecznej obojętności- mówimy dzień dobry, ale na nikogo się nie gapimy.


Czy od korzystania z sauny można schudnąć?

Nieee, nie oszukujmy się w ten sposób :) Jak pisze Jacek Bilczyński,
Wbrew powszechnie panującym opiniom sauna nie odchudza. Powoduje jedynie sporą utratę wody, produktów przemiany materii oraz minerałów. Z uwagi na to, po skończonym seansie należy uzupełnić te ubytki wodą mineralną lub sokiem warzywnym. Należy jednak podkreślić, że regularne korzystanie z tego rodzaju zabiegów przyspiesza metabolizm, odżywienie mięśni, sprawność serca i układu hormonalnego - to wszystko może być silnym argumentem w dążeniu do osiągnięcia idealnej sylwetki.(źródło cytatu)
Na pocieszenie dodam, że sauna wspaniale przygotowuje nasze ciało na różne zabiegi pielęgnacyjne oraz na aplikację kosmetyków. Rozgrzewka w saunie to świetny wstęp do masażu, peelingu lub aplikacji kosmetyków antycellulitowych.

Gorąco (nomen omen) ;) polecam Wam korzystanie z saun. To wspaniały sposób na relaks, ucieczkę od codzienności i poprawę zdrowia!

Pisząc powyższy tekst korzystalam z własnej wiedzy zdobytej podczas saunowania, bardzo pomocne okazały się też te materiały: Wywiad "Savoir vivre w saunie", Jacek Bilczyński o Saunie.
Polecam również bloga Sauny w Polsce oraz fanpage na FB Majtki w saunie uwierają ;)

1 komentarz

  1. W sekcji infrared jest napisane że w trakcie sesji można zgubić 800kcal a na końcu tekstu: Czy od korzystania z sauny można schudnąć?

    Nieee, nie oszukujmy się w ten sposób :)

    to jak to tak? gdzie spójność lub gdzie niedopatrzenie ;)

    OdpowiedzUsuń